KPZ – Krabička poslední záchrany

KPZ je koncept malé krabičky obsahující drobnosti, které mohou majiteli pomoci ve svízelných situacích. Tento koncept poprvé představil Jaroslav Foglar v článku uveřejněném 12. 10. 1935 v Mladém Hlasateli. Této myšlenky se brzy ujali čeští skauti a KPZ se tak stala předepsanou částí výbavy v mnoha skautských oddílech.

Pojem krabička poslední záchrany se v češtině postupně vžil i jako označení různých kapesních sad pro přežití (anglicky survival kit) a hranice mezi původní krabičkou s mnoha malými užitečnými drobnostmi a sadou pro přežití se tak částečně setřela. I tradiční (Foglarovská) KPZ v průběhu let prošla nebo by měla projít určitou modernizací, neboť je jasné, že v dnešní době jsou snadno dostupné například lepší materiály k rozdělávání ohně, než březová kůra, že světlo snadněji zajistí malá klíčenka s vysoce svítivou LED než kousíček svíčky a podobně.

Tradiční skautská KPZ

O její rozšíření se v českých zemích zasloužil především spisovatel Jaroslav Foglar. Zde uvedený seznam je jen jedna z možných podob, přesný obsah krabičky je u různých skautských a podobných oddílů předepisován různě a mění se také s potřebami majitele.

• svíčka
  • pár zápalek a škrtátko
  • kousek březové kůry k zapálení ohně
  • kousek papír