KPZ – Krabička poslední záchrany

KPZ je koncept malé krabičky obsahující drobnosti, které mohou majiteli pomoci ve svízelných situacích. Tento koncept poprvé představil Jaroslav Foglar v článku uveřejněném 12. 10. 1935 v Mladém Hlasateli. Této myšlenky se brzy ujali čeští skauti a KPZ se tak stala předepsanou částí výbavy v mnoha skautských oddílech.

Pojem krabička poslední záchrany se v češtině postupně vžil i jako označení různých kapesních sad pro přežití (anglicky survival kit) a hranice mezi původní krabičkou s mnoha malými užitečnými drobnostmi a sadou pro přežití se tak částečně setřela. I tradiční (Foglarovská) KPZ v průběhu let prošla nebo by měla projít určitou modernizací, neboť je jasné, že v dnešní době jsou snadno dostupné například lepší materiály k rozdělávání ohně, než březová kůra, že světlo snadněji zajistí malá klíčenka s vysoce svítivou LED než kousíček svíčky a podobně.

 

Tradiční skautská KPZ

O její rozšíření se v českých zemích zasloužil především spisovatel Jaroslav Foglar. Zde uvedený seznam je jen jedna z možných podob, přesný obsah krabičky je u různých skautských a podobných oddílů předepisován různě a mění se také s potřebami majitele.

 • svíčka
 • pár zápalek a škrtátko
 • kousek březové kůry k zapálení ohně
 • kousek papír
 • tužka
 • kousek křídy
 • jehla a nitě
 • špendlíky zavírací + obyčejné
 • knoflíky
 • žiletka
 • 2-3 různě velké hřebíky
 • několik napínáčků
 • polštářkové náplasti
 • kus slabého drátu a provázku
 • gumičky
 • několik drobných mincí + 50 Kč mince
 • poštovní známka
 • lístek s tísňovými telefonními čísly obvykle přilepený na vnitřní straně víčka

Pokud uživateli nevadí, že bude krabička větší, může přidat další věci dle jeho představivosti např.:

 • kostka lihu (zabalená)
 • malá žárovka do baterky
 • hroznový cukr v tabletě – zdroj energie (zabalená)
 • horčíkový zapalovač (namísto sirek)
 • malý kompas
 • tužková baterie
 • otvírák konzerv
 • signalizační zrcátko
 • kapesní nožík
 • malá baterka

Převzato: https://cs.wikipedia.org/Krabicka_posledni_zachrany